شنبه 17 تیر 1391 :: نویسنده : ائلشن


درتقویم رسمی کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران ، روز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) یعنی ۲۰ جمادی‌الثانی به عنوان روز زن و همچنین روز مادر گرامی داشته می‌شود . ولی ، روز جهانی زن هر ساله در17 اسفند ( ۸ مارس) برگزار می‌شود. این روز ، روز بزرگ برپایی جشن‌ برای زنان درکل جهان است . فعالان حوزه زنان درایران نیز این روزها را گرامی می‌دارند. افتخار زنان مسلمان ایران همین بس که روز میلاد برترین گوهر خلقت ، بانوی بهشت، حضرت فاطمه زهرا (س) روز زن نامیده شده است . سرمشق گرفتن از مظهر کامل ترین مکارم اخلاقی و اسوه بلندترین کمالات انسانی ، نشان افتخاری است برای همه زنان مسلمان جهان .

برسنگ نوشته ترکی ” یئنی سی”، چنین نوشته شده است: ” تانریْ توٌرک میلّتی یوْخ اوْلماسیْن دئیه ، آتام خاقان ایله آنام خاتیْنیْ یوٌکسلتدی”  ( خداوند ملت توٌرک نابود نشود گفته ، پدرم خاقان و مادرم خاتون را خلق کرد).

همانطور که می بینید در فرهنگ توٌرک سنگ بنای حقوق زنان از ابتدا بر اساس برابری با مردها گذشته شده است . درفرهنگ ترک حقیقت زن درانسان بودن آن است ، چنانکه حقیقت مرد درانسان بودن وی می باشد . جنسیت در ادبیات ، تاریخ ، فرهنگ و تفکر و زبان ترک جایی ندارد . چنانکه گذشته ، اسطوره ها و اساطیر موجود توٌرک مبین این مطلب است.

زن و دختر توٌرک الهه حیا ، احساس ، شجاعت و علم

نقش زن را در هیچ برهه ای از زمان نمیشود نادیده گرفت . در تاریخ و فرهنگ ترکان هم زنانی بوده اند که اسمشان هنوز هم ماندگاراست ، و درتاریخ ثبت شده است .  اگر بخواهیم یک تمدن یا ملتی را ارزیابی کنیم در مرحله  اول باید ببینیم چه ارزشی برای زن قائل بوده اند .

 آنا ( بهشتی : مادر ) ، قیْز (دختر )، آرواد ( زن )،خانیْم ( خانم )، خاتیْن(خاتون)، بگیم (خانم ) قادیْن(خانیْم ) و … واژه‌هایی هستند كه ترکان برای نامیدن جنس مؤنث به كار می‌برند و هر یك در سن یا موقعیت اجتماعی مشخصی كاربرد دارد.

ادبیات و فولكلور ترکان ایران‌ پراست ازاشعار، امثال و بایاتی‌هایی كه همگی وصف شایستگی‌ها ، برازندگی‌ها و قهرمانی‌های زنان و دختران را بیان می‌كنند . فولكلور ترکی گاه دختر را به سیب سرخ تشبیه می‌كند (قیْز قیْزیْل آلما ) و گاه او را تكه  طلایی درخشان برمی‌شمارد ( قیْزدیْ قیْزیْل پارچاسیْ / پالچیْغا دوٌشر پاریْلدار) . هرچندموقعیت خاص اجتماعی در گذشته داشتن فرزند پسر را برای خانواده‌های متكی به اقتصاد كشاورزی و دامداری طلب می‌كرد و پدر و مادر فرزند پسر را برای تامین مالی و حمایت‌های دوران سالمندی خود بیشتر می‌طلبیدند ، اما دختر نیز نمك زندگی تلقی می‌شد و زنان بدون دختر را زنانی بی‌نمك برمی‌شمردند : (قیْز سیْز آرواد / دوز سوز آرواد ) .

ویژگی های زن توٌرک دراساطیر :

در كتاب حماسی دده قورقود – یکی از كهن‌ترین آثار توٌركان –  هم آمده است كه زنان همسان و هم ردیف مردان هستند . احترام به مادر به قدر احترام به خداست . داشتن فرزند دختر عیب و عار نیست . پدرانی هستند كه از خدا می‌خواهند ، برایشان دختری عطا فرماید . زادن دختر به اندازه پسر باعث شادمانی می‌شود . زنان و دختران توٌرک در تیراندازی ، سواركاری  و ورزشهای دیگردست كمی از مردان نداشته اند .  ضرب المثل های زیادی گواه این مطلب است. ” آسلانیْنگ اؤرکك دیشی سی اوْلماز” (شیر، نر و ماده ندارد) و یا ” آنا كوچوك تانریْ‌دی”(مادر خدای كوچك است) .

زن تورک درکتاب “دده قورقود” دارای خصائل آزادی ، امکان تحرک اجتماعی، جسارت ، ایستادگی و ایفای حقوق و اختیارات همسر و مادر درعالیترین شکل است . به نظر می رسد امروزه این خصائل ، به مرور زمان و تاثیرات سایر فرهنگها دچار تغییراتی شده است . دراین خصوص تامل درتفاوت بسیار میان جایگاه زن درفرهنگهای اعراب ، فارسها ، ارامنه و توٌرکها ضروری به نظر می رسد .

نمونه ها:

1- چیچک :

“چیچک” در داستان سوم دده قورقود نمونه کاملی از اقتدار یک زن درنقش “معشوقه” بامسیْ بئیرک است هم سن اوست ، جسور است ، درتیر و کمان و اسب سواری مهارت دارد ، برای اینکه بداند بامسیْ بئیرک شوهر مناسبی برای اوست یا نه ، امتحانش می کند.

2- همسر دیرسه خان:

 در داستان اول کتاب ، کسی که صاحب فرزند نباشد تحقیر می شود. نمونه آن تحقیر “دیرسه خان” در این داستان است. دیرسه خان بخاطر نداشتن فرزند تحقیر می شود، اما در مراجعت ، نه تنها با همسرش تند خویی نمی کند، بلکه با او “همدردی” می کند و همسرش “راهنمایی”. بعدها وقتی دیرسه خان پسرشان (بوْغاج) را  به شکار می برد و تنها باز می گردد ، همسرش درمقام حسابرسی از او قرار می گیرد .

3- اطاعت کامل از مادر:

بوغاج خان ، پدری که او را به قصد مرگ در کوه رها کرده بود را با یک سخن مادرش می بخشد .

4- بوْرلا خاتیْن:

 بورلا خاتین ، دراین کتاب ، نماد عفّت و ناموس ، مظهر استقلال زن توٌرک است . او وقتی به دست دشمنان اسیر می شود ، برای حفظ عفّت و ناموس خود ، حتی حاضر به خوردن گوشت پسر خود می شود . درعین حال بوْرلا خاتیْن مظهر استقلال زن توٌرک نیز هست و در داستان از چادرها ، خدمتکاران و گله های خود او بسیار سخن رفته است.

ویژگی های زن توٌرک در تاریخ :

تاریخ و ادبیات معاصر توٌرکان پر است از زنان و دخترانی كه ازچشمه‌ی جوشان طبع شاعران جوشیده‌اند و قهرمان شاهكارهای ادبی گشته‌اند یا اینكه در واقعیت چنان حماسه‌ای خلق كرده‌اند كه به افسانه‌ها و داستان‌های توٌرکان پیوسته‌اند و قصه زندگی‌شان ثبت اذهان توٌرکان گشته است.

1- ملكه توموروس:

 دوران ملكه توموروس قدرت و جایگاه ” زن” درمفکوره ملی توٌرکان است. او یک انسان بود و یک زن، یک زن تورک . سرزمین مدیریتی او قلمروی پهناوری داشت . تاریخ آن 539 قبل از میلاد بوده است.

او پادشاه و امپراطورملتی بود که ازجنگاوری و شجاعت و نترسی آنان ملل دیگرهنوز هم انگشت بدهان هستند و حیران  و در آن اثنا تاریخ بشریت به خود بالیده است و هنوز هم تاریخ به آن ملت بدهکاراست . ملكه توموروس بانویی كه رهبری و پادشاهی توٌرکان ماساژت ( سکّا ) را به عهده داشته است . در سرزمین پهناور آن زن بی همتا امنیت، عدالت (زن بودن یک امپراطور عدالت بودن یک ملت را نشان می دهد) ترقی ، دگرگونی های اجتماعی و صنعتی ، انکشاف ابزارهای اقتصادی و رزمی و جنگی ، تحول عظیم خطی و شکلی ، ایجاد یک سیستم ارتشی و جنگاوری در زمان خود  و … گویای یک مقام والا دریک سیستم اداره کشوری که حاکی از شایسته سالاری یک ملت را نشان می دهد ، نمودار می گردد .

2- دختر شاه خزرها :

هزار سال بعد، این بار از آن ملت کثیر نوبت به خزر ها رسید. درهمان سرزمین یعنی از غرب سواحل دریای خزر تا به مرز امپراطوری بیزانس همان ملت با نامی قبیلگی خود ” خزرها “.  خزرها درتاریخ همتایی ندارند آنان بسیار شجاع و جنگجو و میهن پرست بودند و به آئین اجدادی شان سخت وابسته بودند. بیزانس دولت قدر وقت در مبارزه با ساسانیان به دولت وقت خزرها تمسک می جوید و آنان در امر قول و وفا زبان زدند و به یاری دولت بیزانس درجنگ با ساسانیان دست می زنند.

حال دولت بیزانس چگونه رغبت خزرها را به خود جلب کند تا با اتفاق انان به جنگ ساسانیان ادامه دهد و این شد که خواستند وصلت درباری صورت گیرد تا تمامیت ارضی بیزانس محفوظ باشد . و این شد که برای پسر ارشد امپراطوری بیزانس دختر شاه خزرها را به زنی گیرند تا بلکه به همین وصلت آنان از تعرضات ذاتی ساسانیان درامان بمانند و رفتند حال را به شاه خزر گفتند و او چیزی نگفت تا مراد دختر را به چنگ آورد و شاهزاده چنین گفت : درمرام ما شاهزاده با شاهزاده ازدواج می کند و این سنتی نیک است ، اما نه به همین خامی و سادگی . در تمام کتب تاریخی چنین نوشته اند که دختر شاه خزر پیشنهاد مسابقه و دوئل را کرد ، زیرا که این امر در نزد توًرکان رایج بوده و همین اکنون در قرن بیست و یک نیز شایع می باشد.

اسب دوانی کردند ، درحال اسب دوانی دختر خزرها تیرها را به هدف می کوبید ، از زیر شکم اسب در حال سرعت و دویدن اسب به طرف دیگر می جهید ، در شمشیر زنی مثال زدنی بود ، تیرکمان را از بچگی یاد گرفته بود و به مانند دیگر سردارا ن مرد جنگ به جنگ ها گسیل می شد . درنهایت شاهزاده بیزانس تسلیم حقایقی شد که مانند آن را ندیده بود. بدان جهت هرچه بار عروسی را خزرها زیاد کردند ، آنان بدون کلام همه چیز را قبول نمودند . انگار که شاهزاده بیزانس تسلیم عشق پاک خود شد و اورا به دربار بیزانس دعوت کرد. و او “زن”بود ، یک زن توٌرک .

3- “زینب پاشا “ی زین الدینی تبریزی

تاریخ معاصر ترکان نیز مبهوت بزرگی صدها زن بزرگ درحوادث دوران قجریه ، انقلاب مشروطه ، استبداد رضاخانی و دوره پهلوی دوم می‌باشد . خانه مشروطه تبریز در كنار تمامی بزرگ مردان آزادیخواه ، از بانوی مبارز دوره قاجار یعنی ”زینب پاشا ” نیز سخن‌ها دارد.

زینب پاشا یکی از مبارزین جنبش بیداری زنان در جریان انقلاب مشروطه . سردسته زنان شرکت کننده در نهضت تحریم توتون و تنباکو بود و در گشودن انبارهای محتکران تبریز در زمان قحطی نان پیشگام .

قهرمان دختر توٌرک آذربایجانی كه چماق در دست به ظلم و جور می‌تازد و ترانه ”زینب پاشا الده زوپا اوٌز قوٌیدو بازار اوٌستوٌنه” را ورد زبان‌ها می‌كند.

باز هم مشروطیت بود و آذربایجان یکجا برای مدافعه ازحقوق خود به استبداد فشار می آورد . ستارخان در پیش حرکت می کرد و مجاهدان به طرفداری از وی . او را فرا خواندند که شاید بشناسد مجاهدی را که دراثر گلوله مستبدین کشته شده بود . رفت تا صورت او را ببیند شاید کاری کرده باشد . همه ایستاده بودند و او در تشخیص آن کشته . که ناگهان چهره ستارخان اندوه ناک شد و حالت مصیبت را به صورت خود گرفت همه در ماندند که قضیه چیست . آنگاه او کلام گشود و گفت :

او”زن” است که چند ماه قبل برای مبارزه با مستبدین به من اصرار ورزید تا مشارکت کند که من موافقت نکردم و اجازه ندادم که تفنگ به دست گیرد تا دوش بدوش مجاهدین به جنگد . لذا او برای اینکه با مجاهدین باشد، لباس سربازی مردانه را به تن کرده تا کسی متوجه وی نباشد و تا آخرین قطره خونش با بیگانه جنگیده و حالا نیز شهید شده است . او “زن”بود یک “زن” توٌرک . او “زینب پاشا”ی زین الدینی تبریزی بود.

4- سارای قهرمان:

 براساس شواهد تاریخی بعد از اشتباه توٌرکهای خوارزمشاهی در قتل هیئت مغول ، چنگیزخان به ایران حمله کرد و محمد شاه از پیش آنان گریخت . اما پسرش جلال الدین در مقابل مغولها ایستادگی کرد و برای اینکه زنان خوارزمشاهی به دست سربازان مغول نیافتند خود را به آب رود سند انداختند . این رفتار ملی زنان توٌرک در افسانه ­های آذربایجان نیز انعکاس یافته است . در داستان منظوم « آپاردیْ سئل لر سارانیْ » ، سارا نامزد «خان چوْبان» برای اینکه بدست خان ظالم نیافتد خود را به رودخانه ی آراز می اندازد . در شهر قوشاچای (میاندوآب) نیز تا همین اواخر زنان و دختران جوان درحملات وحشیانه ی اکراد ( ایرانیان اصیل ) ترجیح می دادند خود را به آبهای خروشان جیغاتی و تاتایْو بیندازند اما بدست دشمن نیافتند . در جنوب ایران زنان قشقایی برای اینکه به دست دشمن اسیر نشوند همگی موهای خود را به هم بستند و خود را از کوه به پایین پرت نمودند .

“سارای” كه قهرمان بانوی یكی ازمعروفترین شعرهای تركی حكیم ابوالقاسم
نباتی اشتبینی است ، در راه عشق و عفّت و پیمانش ، خود را به آرازچای می‌اندازد
تا برای همیشه نوعروس خان چوْپان خودش باقی بماند و در سوز اوْ سازهای عاشیْغیْ
غم‌افزاترین ترانه توٌرکی باشد : (آپاردیْ سئل‌لر سارانیْ ) .

5- تئل لی زری :

”تئل لی زری” هم قهرمان دیگری است كه در روزهای خون و آتش انقلاب مشروطه در كنار دیگر بزرگمردان آزادیخواه ، به‌عنوان سربازی مبارز در سپاه ستارخان می‌جنگد و سرانجام به شهادت می‌رسد.

6- ”سورو” دوشیزه ای عاشق :

 عاصم كفاش اردبیلی نیز دریكی از زیباترین مجموعه اشعار تركی وصف دوشیزه‌ای عاشق به نام ”سورو” را می‌كند كه نامردی روزگار او را مجنون زمانه می‌كند و این بار دخترك عاشق‌پیشه فرهادی و مجنونی در پیش می‌گیرد :

 (ایش دؤنوٌب / لیلی دوٌشوٌب چؤل لره مجنون سوراغیْندا / شیرین الده تئشه داغ پارچالیْیر / فرهاد اوْتورموش اوْتاقیْندا )

7- “هئجر” جنگاوری شجاع

شیر زن دیگری که “هجر” نام دارد . شیرزنی جنگاور و شجاع که دوشادوش همسرش ( قاچاق نبی ) خواب را بر نامردان حرام میکند.

8- پروین اعتصامی شاه بانوی ادبیات ایران

شاه بانوی ادبیات ایران زمین نیز از تبریز و ترکان آذربایجان سربرافراشت و پروین آسمان ادب پارسی گشت.

پروین اعتصامی هم در اشعار خود از شخصیت و مقام و منزلت زن دفاع می‌كند و این گونه نام خویش را جاودانه می‌سازد.  پروین اولین و آخرین شاعر زن توٌرک آذربایجانی نبود ؛ بلكه پیش از او بزرگ ‌زنان دیگری نیز بوده‌اند كه در آسمان ادبیات درخشیده‌اند و بعد از او نیز هم اكنون انجمن‌های ادبی در شهرهای مختلف كشورمان شاهد هنر نمایی دختران و زنان ترک شاعری است كه در زبان‌  توٌركی اثرهای بی‌بدیلی می‌آفرینند.

9یکی دیگر از شیرزنان توٌرک خدیجه بی یی قشقایی نام دارند که ایشان همسر صولت الدوله ی قشقایی می باشند ، در چندین سال مبارزه با اجنبی های انگلیسی و روس و نامردان پهلوی دوش به دوش سردار قشقایی با آنان جنگید و در سال هایی که صولت قشقایی در اسارت پهلوی به سر می برد ایل قشقایی را هدایت و رهبری نمود . فرزندانی همچون ناصر و خسرو خان قشقایی در دامان این بزرگوار پرورش یافتند . احمدشاه قاجار به خدیجه بی یی لقب احتجاب السلطنه داده بود و رضا شاه گفته بود در زندگیم دو مرد دیده ام یکی مادر مهندس امینی و دیگری خدیجه بی یی و باید به این شیر زن نشان سپه بدهم ، در زمانی که جسد صولت الدوله ی قشقایی را به وی تحویل می دهند به تیمورتاش می گوید به رضا پهلوی بگو نشان سپه تو به دستم رسید نامرد .

امروزه ما باید ارزش جایگاه مادرن ما بسیار بالا ست و مادران ما نیز باید بدانند که فرزندان آنان چراغ راه ترکان می باشند پس باید از جان و دل مایه بگذارند تا روز به روز فرزندان آنان راه های بلند تری را بپیمایند و چراغ راه آنان روش بماند بقول یکی از شاعران قشقایی که می گویند :

اوشاغیْ کی تانیْمیْیر سوْل اوْ ساغیْنیْ                    آناسیْ کور ائدمیش ائل اوْجاغیْنیْ

باشد که امروز مادران و دختران ما این شیرزنان را الگوی خود قرار دهند و راه آنان را انتخاب نمایند و قدری بیشتر به فکر فرزندان آینده ی جامعه ی ما باشند . . .

آن مادری که به میل خویش به فرزندش اجازه می دهد که وی را مامان خطاب کند باید بداند که آنا به معنی بهشتی است آیا از ارزش معنی این کلمه خجالت نمی کشی که به فرزندت اسرار می کنی که تو را مامان صدا کند یا نسبت به مامان گفتن فرزندت بی تفاوت هستی ؟

فقط این را بدان که اگر نسبت به آینده ی فرزندانت بی تفاوت باشی ننگ آیندگان را خریده ای و باشد که آیندگان تو را ننگ شمارند ، من فقط وظیفه داشتم که این مطالب را بگویم چون نسبت به خدای خود و جامعه ی خودم ، نسبت به گذشتگان خودم و کسانی که در آینده وارث این فرهنگ خواهند شد مسئولم آری مسئولم . . .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 17 تیر 1391 :: نویسنده : ائلشن

دلتنگی های آدمی را باد ترانه‌ای می‌خواند،
رویاهایش را آسمان پر ستاره نادیده می‌گیرد و
هر دانه برفی به اشکی نریخته می‌ماند،
سکوت سرشار از سخنان ناگفته است
از حرکات ناکرده،
اعتراف به عشق‌های نهان و
شگفتگی‌های بر زبان نیاورده،
در این سکوت حقیقت ما نهفته است،
حقیقت تو و من.

برای تو و خویش
چشمانی آرزو میکنم که چراغها و نشانه ها را
در ظلماتمان ببیند
گوشی که صداها و شناسه ها را
در بیهوشی مان بشنود،
برای تو و خویش
روحی که این همه را در خود گیرد
و بپذیرد
و زبانی که در صداقت خود
ما را
از خاموشی خویش بیرون بکشد
و بگذارد از آن چیزها که در بندمان کشیده است
سخن بگوئیم .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


بسم الله الرحمن الرحیم

سوگند به روز وقتی نور می گیرد و به شب وقتی آرام می گیرد که من نه تو را رها کرد ه‌ام و نه با تو دشمنی کرده‌ام(ضحی ۱-۲) افسوس که هر کس را به تو فرستادم تا به تو بگویم دوستت دارم و راهی پیش پایت بگذارم او را، که مرا به سخره گرفتی. (یس ۳۰) و هیچ پیامی از پیام هایم به تو مرسید مگر از آن روی گردانیدی.(انعام ۴) و با خشم رفتی و فکر کردی هرگز بر تو قدرتی نداشته ام(انبیا ۸۷) و مرا به مبارزه طلبیدی و چنان متوهم شدی که گمان بردی خودت بر همه چیز قدرت داری. (یونس ۲۴) و این در حالی بود که حتی مگسی را نمی توانستی و نمی توانی بیافرینی و اگر مگسی از تو چیزی بگیرد نمی توانی از او پس بگیری (حج ۷۳)

پس چون مشکلات ازبالا و پایین آمدند و چشمهایت از وحشت فرورفتند و تمام وجودت لرزید چه لرزشی، گفتم کمک هایم در راه است و چشم دوختم ببینم که باورم میکنی اما به من گمان بردی چه گمان هایی .( احزاب ۱۰) تا زمین با آن فراخی بر تو تنگ آمد پس حتی از خودت هم به تنگ آمدی و یقین کردی که هیچ پناهی جز من نداری، پس من به سوی تو بازگشتم تا تو نیز به سوی من بازگردی ، که من مهربانترینم در بازگشتن. (توبه ۱۱۸) وقتی در تاریکی ها مرا به زاری خواندی که اگر تو را برهانم با من می‌مانی، تو را از اندوه رهانیدم اما باز مرا با دیگری در عشقت شریک کردی(انعام۶۳-۶۴)

مرا به یاد می آوری ؟ من همانم که بادها را می فرستم تا ابرها را در آسمان پهن کنندو ابرها را پاره پاره به هم فشرده می کنم تا قطره ای باران از خلال آن ها بیرون آید و به خواست من به تو اصابت کند تا تو فقط لبخند بزنی، و این در حالی بود که پیش از فرو افتادن آن قطره باران، ناامیدی تو را پوشانده بود (روم ۴۸) من همانم که می دانم در روز روحت چه جراحت هایی برمی دارد ، و در شب روحت را در خواب به تمامی بازمی ستانم تا به آن آرامش دهم و روز بعد دوباره آن را به زندگی برمی انگیزانم و تا مرگت که به سویم بازگردی به این کار ادامه می دهم. (انعام ۶۰) من همانم که وقتی می ترسی به تو امنیت می‌دهم (قریش ۳) برگرد، مطمئن برگرد، تا یک بار دیگر با هم باشیم (فجر ۲۸-۲۹) تا یک بار دیگه دوست داشتن همدیگر را تجربه کنیم. (مائده ۵۴)

این عادت دیرینه ات بوده است، هرگاه که خوشحالت کردم از من روی گردانیدی و رویت را آن طرفی کردی و هروقت سختی به تو رسید از من ناامید شده‌ای. (اسرا ۸۳) آیا من برنداشتم از دوشت باری را که پشتت را می شکست ؟ (سوره شرح ۲-۳) غیر از من چه کسی برایت خدایی کرده است ؟ (اعراف ۵۹) پس کجا می روی؟ (تکویر۲۶) پس از این سخن دیگر به کدام سخن می خواهی ایمان بیاوری؟ (مرسلات ۵۰) چه چیز جز بخشندگی ام باعث شد تا مرا که می بینی خودت را بگیری؟(انفطار ۶)

راست گفت خداوند بزرگ و بلند مرتبه...
..............
خدا جون دوستت دارم.....................

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 17 تیر 1391 :: نویسنده : ائلشن
خیلی از آدمها آرزوهای عجیب و غریب دارند، بعضی از آنها به برخی از آرزوها می رسند و برخی دیگر حسرت آنرا تا آخر عمر در دل دارند، در دل آرزو می کنند شاید بالاخره برسد روزی که ثروتمند بشوم ... یا ای کاش می شد فلان خونه یا ماشین را می خریدم
اما هیچ کدام از آنها نمی خواهند بپذیرند که دوست داشتن واقعی هر آنچه آنها می خواهند، می تواند همان دست یافتن به آن آرزو و امید باشد.

و چقدر خوب می شد همه با تمام وجود 

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : خیلی از آدمها آرزوهای عجیب و غریب دارند،
لینک های مرتبط :


جمعه 16 تیر 1391 :: نویسنده : ائلشن

این شاخه ی سبز بادام که پای تا سر در پیراهنی از شکوفه ی سپید پنهان شده چه زیباست وچه عطر دل انگیزی دارد!ولی آیا پایان عمر او نیز چنین خواهد بود؟

افسوس! چه آنرا بر جای گذارند و چه شکوفه های زیبایش را بچینند، چه بر سر زلف دلبری جایش دهند و چه بر روی قلب دلداده ای استوارش سازند،پیش از آنکه روزی چند بر آن بگذرد،همچون گل امید ما برگ به برگ فرو خواهد ریخت و از آن زیبایی و دل ربایی جز یأس و حسرت چیزی برجای نخواهد ماند

ای گل زیبا چقدر ماجرای زندگانی ما بتو شبیه است

گل زندگانی ما نیزچون تو روزی سر از خاک بدر می کند و روزی به آرامی گلبرگهای آن می شکفد.روزی بر اطراف خویش عطر بیزی می کندو روزی نیز پیش از آنکه موسم تابستان فرا رسد،می پژمرد و باز در دل خاک تیره مکان می گیرد

اکنون که این شکوفه ی خوش آب و رنگ چنین ناپایدار است،بیا تا فرصتی باقیست دست از آن بر نداریم و از عطر دل آویزش مشام جان را لذت بخشیم، از درون گلبرگهای خندان آن شیره ی روح پرورش را بمکیم و پیش ازآنکه باد صبا بوی جان فضایش را به غارت برد و چهره ی دل ربایش را آسیب رساند تمتئی برگیریم

تاریخچه ی زندگانی این گل بیوفا بسی ساده است:زمانی سر از خاک بدر کرد و روزی در سینه ی خاک رفت،وقتی نسیم بهاری گلبرگهای لطیفش را از هم بشکفت و روزگاری باد خزانی هر برگ آن را به گوشه ای پرتاب کرد

گوش فرادار تا بشنوی که هر گلی که دستخوش این تندباد یغماگر می شود،پیش از آنکه قدم در وادی نیستی گذارد چه می گوید

بکوشید تا این چند روزه ی عمر را با شادمانی بسر برید،زیرا دیری نخواهد گذشت که دوران شوم پیری فرا خواهد رسید وخاک تیره شما را برای همیشه در دل خویش مکان خواهد دهد

اکنون که مقدر است این شکوفه ی زیبا روزی نابود گردد پس هر چه زودتر بپژمرد و در خاک رود

اکنون که بناست این گلهای محبوب زمانی به وادی نیستی رهسپار شوند پس هم امروز رخت از جهان بر بندند و نام عشق را با خود از روی زمین بردارند...

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها : شاخه بادام، آلفونس دولا مارتین،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 15 تیر 1391 :: نویسنده : ائلشن(١)
حیدربابا ، ایلدیریملار شاخاندا
سئلر ، سولار ، شاققیلدییوب آخاندا
قیزلار اوْنا صف باغلییوب باخاندا
سلام اولسون شوْکتوْزه ، ائلوْزه !
منیم دا بیر آدیم گلسین دیلوْزه

فارسى :

(١)
حیدربابا چو ابر شَخَد ،* غُرّد آسمان
سیلابهاى تُند و خروشان شود روان
صف بسته دختران به تماشایش آن زمان
بر شوکت و تبار تو بادا سلام من
گاهى رَوَد مگر به زبان تو نام من

آذرى :

(٢)
حیدربابا ، کهلیک لروْن اوچاندا
کوْل دیبینَّن دوْشان قالخوب ، قاچاندا
باخچالارون چیچکلنوْب ، آچاندا
بیزدن ده بیر موْمکوْن اوْلسا یاد ائله
آچیلمیان اوْرکلرى شاد ائله

فارسى :

(٢)
حیدربابا چو کبکِ تو پَرّد ز روى خاک
خرگوشِ زیر بوته گُریزد هراسناک
باغت به گُل نشسته و گُل کرده جامه چاک
ممکن اگر شود ز منِ خسته یاد کن
دلهاى غم گرفته ، بدان یاد شاد کن

آذری:

(٣)
بایرام یئلى چارداخلارى ییخاندا
نوْروز گوْلى ، قارچیچکى ، چیخاندا
آغ بولوتلار کؤینکلرین سیخاندا
بیزدن ده بیر یاد ائلییه ن ساغ اوْلسون
دردلریمیز قوْى دیّکلسین ، داغ اوْلسون

فارسی:

(٣)
چون چارتاق را فِکنَد باد نوبهار
نوروزگُلى و قارچیچگى گردد آشکار
بفشارد ابر پیرهن خود به مَرغزار
از ما هر آنکه یاد کند بى گزند باد
گو :* درد ما چو کوه بزرگ و بلند باد

آذری:

(۴)
حیدربابا ، گوْن دالووى داغلاسین !
اوْزوْن گوْلسوْن ، بولاخلارون آغلاسین !
اوشاخلارون بیر دسته گوْل باغلاسین !
یئل گلنده ، وئر گتیرسین بویانا
بلکه منیم یاتمیش بختیم اوْیانا

فارسی:

(۴)
حیدربابا چو داغ کند پشتت آفتاب
رخسار تو بخندد و جوشد ز چشمه آب
یک دسته گُل ببند براى منِ خراب
بسپار باد را که بیارد به کوى من
باشد که بخت روى نماید به سوى من

آذری:

(۵)
حیدربابا ،* سنوْن اوْزوْن آغ اوْلسون !
دؤرت بیر یانون بولاغ اوْلسون باغ اوْلسون !
بیزدن سوْرا سنوْن باشون ساغ اوْلسون !
دوْنیا قضوْ-قدر ، اؤلوْم-ایتیمدى
دوْنیا بوْیى اوْغولسوزدى ، یئتیمدى

فارسی:

(۵)
حیدربابا ،* همیشه سر تو بلند باد
از باغ و چشمه دامن تو فرّه مند باد
از بعدِ ما وجود تو دور از گزند باد
دنیا همه قضا و قدر ، مرگ ومیر شد
این زال کى ز کُشتنِ فرزند سیر شد ؟

آذری:

(۶)
حیدربابا ، یوْلوم سنَّن کج اوْلدى
عؤمروْم کئچدى ، گلممه دیم ، گئج اوْلدى
هئچ بیلمه دیم گؤزللروْن نئج اوْلدى
بیلمزیدیم دؤنگه لر وار ،* دؤنوْم وار
ایتگین لیک وار ، آیریلیق وار ، اوْلوْم وار

فارسی:

(۶)
حیدربابا ، *ز راه تو کج گشت راه من
عمرم گذشت و ماند به سویت نگاه من
دیگر خبر نشد که چه شد زادگاه من
هیچم نظر بر این رهِ پر پرپیچ و خم نبود
هیچم خبر زمرگ و ز هجران و غم نبود

(٧)
حیدربابا ، ایگیت اَمَک ایتیرمز
عؤموْر کئچر ، افسوس بَرَه بیتیرمز
نامرد اوْلان عؤمرى باشا یئتیرمز
بیزد ، واللاه ، اونوتماریق سیزلرى
گؤرنمسک حلال ائدوْن بیزلرى

فارسی:

(٧)
بر حقِّ مردم است جوانمرد را نظر
جاى فسوس نیست که عمر است در گذر
نامردْ مرد ،* عمر به سر مى برد مگر !
در مهر و در وفا ،* به خدا ، جاودانه ایم
ما را حلال کن ، که غریب آشیانه ایم

آذری:

(٨)
حیدربابا ، میراژدر سَسلننده
کَند ایچینه سسدن – کوْیدن دوْشنده
عاشیق رستم سازین دیللندیرنده
یادوندادى نه هؤلَسَک قاچاردیم
قوشلار تکین قاناد آچیب اوچاردیم

فارسی:

(٨)
میراَژدَر آن زمان که زند بانگِ دلنشین
شور افکند به دهکده ، هنگامه در زمین
از بهر سازِ رستمِ عاشق بیا ببین
بى اختیار سوى نواها دویدنم
چون مرغ پرگشاده بدانجا رسیدنم


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 13 تیر 1391 :: نویسنده : ائلشن
دنیا را بغل گرفتیم گفتند امن است هیچ کاری با ما ندارد؛ خوابمان برد... بیدار شدیم دیدیم آبستن تمام دردهایش شده ایم.

*اینجا در دنیای من گرگ ها هم افسردگی مفرط گرفته اند
دیگر گوسفند نمی درند
به نی چوپان دل می سپارند و گریه می کنند...


*می دانی ... !؟ به رویت نیاوردم ... ! 
از همان زمانی که جای "تو" به "من" گفتی: "شما"
فهمیدم 
پای "او" در میان است ...


*اجازه ... ! 
اشک سه حرف ندارد ... ، اشک خیلی حرف دارد!!!


*می خواهم برگردم به روزهای کودکی آن زمان ها که : پدر تنها قهرمان بود.
عشق، تنها در آغوش مادر خلاصه میشد.
بالاترین نقطه ى زمین، شانه های پدر بود ... 
بدترین دشمنانم، خواهر و برادرهای خودم بودند. 
تنها دردم، زانو های زخمی ام بودند. 
تنها چیزی که میشکست، اسباب بازیهایم بود.
و معنای خداحافـظ، تا فردا بود...!


*این روزها به جای" شرافت" از انسان ها
فقط" شر" و " آفت" می بینی !


*راستی،
دروغ گفتن را نیز، خوب یاد گرفته ام...
"حال من خوب است" ... خوب خوب...!


*می دانی "بهشت" کجاست؟ 
یه فضـای چند وجب در چند وجب! 
بین بازوهای کسی که دوستش داری...


*وقتی کسی اندازت نیست 
دست بـه اندازه ی خودت نزن...


*این روزها "بی" در دنیای من غوغا میکند!
بی کس، بی مار، بی زار، بی چاره، بی تاب، بی دار، بی یار،
بی دل، بی ریخت، بی صدا، بی جان، بی نوا،
بی حس، بی عقل، بی خبر، بی نشان، بی بال، بی وفا، بی کلام،
بی جواب، بی شمار، بی نفس، بی هوا، بی خود، بی داد، بی روح،
بی هدف، بی راه، بی همزبان...
بی تو... بی تو... بی تو...


*ماندن به پای کسی که دوستش داری 
قشنگ ترین اسارت زندگی است !


*می کوشم غم هایم را غرق کنم اما
بی شرف ها یاد گرفته اند شنا کنند ...


*می دانی...
یک وقت هایی باید
روی یک تکه کاغذ بنویسی
تـعطیل است
و بچسبانی پشت شیشه ی افـکارت
باید به خودت استراحت بدهی
دراز بکشی
دست هایت را زیر سرت بگذاری
به آسمان خیره شوی
و بی خیال سوت بزنی
در دلت بخندی به تمام افکاری که
پشت شیشه ی ذهنت صف کشیده اند
آن وقت با خودت بگویـی
بگذار منتظر بمانند !!!


*مگه اشک چقدر وزن داره...؟ 
که با جاری شدنش، اینقدر سبک می شیم...


*من اگه خدا بودم ...
یه بار دیگه تموم بنده هام رو میشمردم
ببینم که یه وقت یکیشون تنها نمونده باشه ...
و هوای دو نفره ها رو انقدر به رخ تک نفره ها نمی کشیدم!!


نویسنده:ائلشن

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 2 )    1   2   
آزاد
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ائلشن
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
----------------

ساخت فلش مدیا پلیر
----------------------

Html Kodları
----------------

--------------------------
Günlük Burç
---------------- -------------------


                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic